Vzdálený tisk na 3D pomocí Octoprintu

Seznam článků

Ve stávajícím stavu používám tisk na 3D tiskárnách z Wi-Fi SD karet (https://www.toshiba-memory.com/products/toshiba-wireless-sd-cards-flashair-w-04/), kde je výhoda vzdáleného nahrávání a mazání gcode souborů přes Wi-Fi síť. Karta se v počítači tváří jako další připojený síťový disk.

Toto řešení v případě více tiskáren a více počítačů usnadňuje práci obsluhy, ale má to nevýhody:

  • musím být přítomen u tiskáren, abych viděl co se tiskne
  • nemohu tisk spustit/zastavit na dálku
  • nemám zpětnou vazbu, kdy bude tisk ukončen

Tyto a další neduhy můžeme vyřešit pomocí vzdáleného tisku pomocí Raspberry Pi + prostředí "octoprint".

Byl jsem zvědavý (na webu je vše vychvalováno) a tak jsem si objednal:

S ohledem na Covid-19 je problém sehnat za rozumné peníze USB webkameru s IR přísvitem, protože je každý v rámci video konferencí vykoupil (nedoporučuji tu co mám já -> za hodně peněz málo muziky). Interní kamera nemá přísvit a je nutné to nějak vyřešit (IR diody, LED žárovka, lampička...)

Na webu Thingiverse jsem našel držák na uvedenou kameru k Průša i3 MK3. https://www.thingiverse.com/thing:3121052

Po vytištění z PET-G a namontování na tiskárnu, jsem stáhl program octoprint a nahrál na SD kartu Raspberry Pi.


Ze stránek https://octoprint.org/ stáhneme připravený obraz (img) se systémem Raspbian lite (při psaní tohoto článku byla dostupná verze 0.17.0).

https://octopi.octoprint.org/latest

OctoPrint version: 1.4.0
OctoPi version: 0.17.0

Stažený zip soubor rozbalíme a například pomocí "win32 disk imageru" (nebo například Etchera, nebo oficiálního instalátoru od Raspberry) soubor nahrajeme na SD kartu, kterou následně vložíme do Raspberry Pi.

Doporučuji k Raspberry Pi připojit i HDMI monitor a klávesnici

  • propojíme USB port 3D tiskárny s USB portem Raspberry Pi
  • zapneme napájení Raspberry Pi (doporučuji originální zdroj 5,1V/2A, nikoliv USB nabíječku)
  • jakmile naběhne systém, tak pomocí "sudo raspi-config" provedeme změnu hesla, název v síti, časové pásmo, lokalizaci do češtiny, připojíme se k Wi-Fi síti a povolíme SSH přístup. Dále již nebudeme klávesnici ani monitor potřebovat. Provedeme restart systému.
  • po chvilce (po restartu) otevřeme webový prohlížeč a zadáme IP adresu, kterou obdrželo Raspberry Pi (IP zjistíme v našem routeru), port je stejný jako používají nezabezpečené stránky "80" (nemusíme ho v dotazu uvádět) http://octopi.local nebo můj příklad: http://192.168.88.20
  • spustí se manažer, kde odklikáme a nastavíme požadované informace (heslo, název, odesílání statistik... -> já jsem vše povolil)

Dále si nastavíme češtinu do Octoprintu. Na hlavní obrazovce klikneme v pravém horním rohu na ikonu klíče. V záložce "Appearance" tlačítko "Language Pack/manage" vybereme soubor s českou lokalizací (v příloze pod tímto článkem) a nahrajeme ho. Dále si v seznamu vybereme "Default language" čeština.

 

Následně provedeme restart Octoprintu (ikona vypínače na hlavní liště) -> "reboot octoprint". Po restartu již bude webová stránka v češtině (ve verzi 12.06.2020 12:00 není ještě vše přeložené na 100 procent).


V octoprintu používám tyto pluginy:


Budu zde průběžně doplňovat.

Attachments:
Download this file (cs.zip)Balíček s češtinou pro Octoprint "cs"[verze 22.03.2017]67 kB306 Downloads2020-06-18 09:02
Download this file (Prusa_I3_MK3_Raspberry_Pi_Camera_Mount.zip)Prusa I3 MK3 Raspberry Pi Camera Mount[https://www.thingiverse.com/thing:3121052]1200 kB148 Downloads2020-06-12 11:50