Krtek imposibl - aneb Kurvítko účinkuje

Je to neskutečné, jak dnes nic nevydrží. Je to proto, že obsahují "kurvítko" (to není vulgární slovo, ale terminus technicus).

Kurvítko, jak jsem již zmínil, není vulgární výraz, ale terminus technicus vycházející z anglického slova Curve, což není, jak by si možná průměrný Čech mohl myslet, označení pro lehkou děvu, ale v překladu prostě zakřivení, záhyb, ohyb, případně zatáčka a další. V přeneseném slova smyslu pak jde o zakřivení, lépe pokřivení funkce dané komponenty mající vliv na funkčnost produktu jako celku. Kurvítka také pokřivují ekonomiku, neboť vytváří umělou poptávku po produktech, která by bez kurvítka nevznikla, protože by se produkt předčasně neporouchal.

Zakoupil jsem si v Lídlu (nic proti Lídlu, to je prodejce - ne výrobce) plašiče na krtka Florabest.

Zárukové inženýrství je obecně známá věc. Tvůrci produktů se snaží produkt navrhnout tak, aby po záruce odešel do věčných lovišť. Důvod je jednoduchý: zákazník si pak musí koupit produkt nový a je jistá šance, že koupí zase "od nás", protože "kurvítka" implementují dnes v podstatě všichni. Dříve bývalo a ještě dnes je občas "kurvítko" komponentou, bez níž by se produkt v podstatě v klidu obešel, a která má právě zajistit, že se produkt někdy po záruce odporoučí. V současné době se ovšem stále častěji implementují "kurvítka" jako jedna z nezbytných komponent, bez které produkt nemůže fungovat už od počátku. Zárukoví inženýři navrhují tyto komponenty tak, aby sloužily svému účelu právě po dobu záruky a někdy poté přestaly fungovat.

Funkce

Solární článek dobíjí 3ks baterií AA NiMh 1,2V/600mAh

Ze spodní strany hlavice je 4-pólový přepínač s funkcemi:

  • a) vypnuto
  • b) pískání
  • c) vibrace
  • d) pískání + vibrace

Interval spínání je cca 10-15 vteřin a je nastaven napevno (nemění se v čase). Stejně i tón bzučáku je nastaven na stejný kmitočet cca 400Hz.

V dolní časti plašiče se nachází elektromotor se závažíčkem (funguje jako vibrátor) a bzučák.

Uvnitř hlavice se nachází tento plošný spoj.

Schema získané reverzně z desky

Neznámá kostička v pouzdru SO8 může být (na pouzdru není žádný nápis):

a) procesor? (ale potom je opačně zapojené napájení než je u těchto procesorů běžné pin 4 a 8)

b) zakázkový obvod (časovač)

 

 

Problém - kurvítko

V zásadě je u tohoto výrobku problémů několik:

a) v hlavici solárního článku se kondenzuje v závislosti na okolní teplotě voda, která je následně odváděna dirkou do prostoru elektroniky a následně směrem k motoru ve spodní části.

b) spodní část je vyřešena tak, že roura je z kovu a špička je z plastu. Špička je napasovaná do roury. Těsnost zajišťuje asi gumové těsnění a něco jako silikon. S postupem času voda pronikne do prostoru motoru.

c) dobíjení baterií ze solárního článku není nijak regulované ani hlídané (pouze diody v sérii 1N4007 pro omezení max napětí a zpětného toku do článku) -> dochází k přebíjení baterií při velmi slunečném dni a zároveň při tmavém dni se baterie nedobíjí (malé napětí z článku - ořezané o 2x 1N4007 celkem ztráta 1,4V).

d) není vůbec vyřešené odstavení zařízení v případě vybití baterií. Baterie se "vycucnou" do dna (často problém v zimě - je málo světla a baterie odejdou).

e) voda, která se dostane do prostoru motoru postupně motor zadře a zničí. Motor následně přetěžuje baterie a solární článek "do zkratu" -> odejdou baterie a solární článek.

 

Kdyby se chtělo jistě by šlo:

a) dobíjení ze soláru dořešit lépe než přes 2x 1N4007 do baterií.

b) spodní část plašiče udělat nejlépe z jednoho kusu materiálu (ať už plast nebo kov) a zabránit tak vniknutí vody do prostoru motoru.

c) ohlídat odstavení zařízení v případě malého napětí článků (vybití).

d) odvést vodu od solárního článku ven a ne do prostoru pod článkem (k bateriím a následně do prostoru motoru).

e) motor a bzučák spínat přes FET tranzistory (menší ztráty a tím úbytek) namísto bipolárního tranzistoru.

f) sloučení obojí zátěže (motor + bzučák) provést jiným způsobem (například 2x FET - každý pro výstup) a nikoliv opět přes 1N4007, které seberou 0,7V do motoru nebo bzučáku a snižují výkon. Plašič má napájení 3*1,2V tedy 3,6V z baterií a každé snížení napětí je znát!

 

Resume

Celkem jsem zakoupil 8 kusů těchto plašičů (s vědomím, že kamarád krtek bude vyhnán humánně). Výsledek plašení těmito plašiči nemohu potvrdit ani vyvrátit. Krtkek dělal každý rok ve stejnou dobu (listopad - březen). U 5 kusů odešel motor (z důvodu vniknutí vody a zadření motoru). U 2 kusů odešel solární článek. U 3 kusů baterie. U 1 kusu byl proražený spínací tranzistor výstupu.

> Nejspíše si pro příště postavím a navrhnu obvod svůj :-)