Připojení k 3D tiskárnám pomocí FlashAir SD karet

Pokud potřebujeme připojit naše 3D tiskárny (Pruša i3-MK3, tak jako já 12 kusů tiskáren) a nechce se nám pokaždé vyndavat SD kartu (pro změnu G-CODE) můžeme použít 3D karty od firmy Toshiba - FlashAir.

Skvělá dokumentace je stránce autora tiskáren: https://josefprusa.cz/bezdratovy-3d-tisk-snadno-a-rychle-sd-karty-toshiba-flashair/

Další informace: https://technet.idnes.cz/wi-fi-sd-karta-toshiba-flash-air-dml-/audio-foto-video.aspx?c=A130403_130827_tec_video_nyv

Výrobce karet: https://www.toshiba-memory.com/products/toshiba-wireless-sd-cards-flashair-w-04/

Na kapacitě SD karty nezáleží, musí však jít o verze W-03 nebo W-04. Verze W-01 a W-02 pro nás nejsou vhodné, protože je není možné připojit jako jednotku v systému Windows.

Aktualizace SD karty

Po zakoupení SD karty je potřeba jako první věc udělat aktualizaci FW karty pomocí programu: Flash Air FW Update Tool V4 (ke stažení v příloze pod článkem) verze 4 k 18. 12. 2018.

Aktualizace není složitá, stačí do PC nainstalovat program "FlashAirFWUpdateToolV4_v40003.exe" a postupovat dle instrukcí. Samotná aktualizace požádá 3x o vyjmutí a opětovné vložení SD karty do čtečky.

Nastavení SD karty

Pomocí průzkumníku (ve Windows je to ta "žlutá obálka") zapneme "zobrazovat skryté položky".

 

Soubor se jmenuje CONFIG (nemá žádnou příponu) a nachází se ve složce SD_WLAN na SD kartě. Nejprve si vytvoříme zálohu (kopii) původního souboru a zapamatovatelně ji pojmenujeme – například CONFIG.old. Následně otevřeme původní CONFIG na SD pomocí textového editoru, smažeme jeho obsah a překopírujeme tuto konfiguraci:

[Vendor]
APPMODE=5
APPNAME=PRUSA1
APPSSID=nazev SSID WiFi site
APPNETWORKKEY=heslo do WiFi site
VERSION=F15DBW3BW4.00.03
CID=02544d535731364754d2
PRODUCT=FlashAir
VENDOR=TOSHIBA
MASTERCODE=18002123456
LOCK=1
STA_RETRY_CT=0
UPDIR=/PRUSA1
UPLOAD=1
WEBDAV=2
  • APPSSID a APPNETWORKKEY představují jméno a heslo naší bezdrátové sítě
  • CID je identifikátor SD karty. Je to dlouhé hexadecimální číslo a není potřeba ho měnit. Jednoduše zkopírujte tuto hodnotu ze souboru CONFIG.old. Číslo v kódu je vymyšlené
  • VERSION je verze firmwaru karty. Opět zkopírujte hodnotu ze souboru CONFIG.old, protože hodnota v našem kódu je vymyšlená.

Ostatní parametry jsou spíše kosmetického charakteru a není nezbytně nutné je měnit. Pokud však chceme kartě přiřadit jiné jméno nebo jinak pojmenovat složku pro G-Cody, postupujeme takto:

  • APPMODE slouží k nastavení režimu Wi-Fi. V našem případě nastavujeme vše tak, aby byla bezdrátová funkcionalita zapnutá a karta běží v režimu Station Mode (tedy klient).
  • APPNAME je logické jméno naší karty, já jsem ho pojmenoval PRUSAxx
  • STA_RETRY_CT je parametr, který uvádí, kolikrát se karta bude snažit o opakované připojení k bezdrátové síti za předpokladu, že spojení z nějakého důvodu selže. Hodnota 0 nastaví nekonečný počet pokusů
  • UPDIR obsahuje cestu k adresáři na kartě, do kterého budete bezdrátově posílat soubory
  • UPLOAD nastavený na hodnotu 1 povolí samotné nahrávání do výše zmíněného adresáře
  • VENDOR je výrobce SD karty
  • WEBDAV nastaveno na hodnotu 2 zapne funkcionalitu WebDAV protokolu pro čtení a zápis

Toto nastavení umožní komukoliv na bezdrátové síti volně přistupovat k souborům na této SD kartě. Pokud si chceme své soubory chránit, pak vynuťte nutnost přihlášení pomocí parametrů HTTPDMODE, HTTPDUSER a HTTPDPASS – v dokumentaci najdeme podrobné instrukce k nastavení.

Nemusíte se bát uložit heslo ke své Wi-Fi síti do konfiguračního souboru. Jakmile se karta poprvé připojí, uloží si heslo do zabezpečené části paměti, a heslo napsané v CONFIG souboru nahradí několika hvězdičkami.

Na SD kartě vytvoříme složku PRUSAxx (v mém případě mám karty PRUSA1 až PRUSA12) do které budeme vkládat naše g-code pro tisk.

Vložíme SD kartu do tiskárny a nastavíme v menu tiskárny režim: "Flash Air".

Pokud nalistujeme v menu položku "tisk z SD karty" tak nalezneme složku PRUSAxx ve které jsou naše vkládané soubory g-code.

Připojení SD karet k počítači (jako síťový disk)

Nejprve je vhodné v našem Wi-Fi routeru nastavit statické adresy pro připojené SD karty (aby po restartu routeru nedocházelo k přidělování jiných IP adres).

Pomocí průzkumníka Windows otevřeme "Tento počítač" a v horní liště zvolíme "Připojit síťovou jednotku".

Zvolíme si název jednotky (například V) a do cesty (Složka) zadáme IP adresu (kterou víme z routeru) a jméno složky.

Po úspěšném připojení všech SD karet můžeme vzdáleně (bez nutnosti karty vyndavat z tiskáren) nahrávat g-code pro tisk...

Díky protokolu WebDAV můžeme kartu "namapovat jako síťový disk" v každém novějším systému – tedy ve Windows, na MacOS či Linuxu. Uživatelé novějších verzí MacOS však upozorňují na možnou nekompatibilitu. Raději si proto ověřte na stránkách výrobce, zda je váš systém kompatibilní.

Mám vyzkoušeno na tiskárnách Prusa I3 MK3 (FW 3.5.0) a kartách Toshiba Flash Air W-04 (FW F15DBW3BW4.00.03), že vše pracuje jak má a je bez komplikací.

Překvapilo mě, že se karta po zapnutí tiskárny připojí na můj Wi-Fi router (mikrotik) dříve, než se na LCD u tiskárny zobrazí "Prusa ready..." Tedy něco okolo 2-3 vteřin - je to raketa laughing