Allen & Heath LED Lampička

Popis od výrobce: Allen & Heath LED lampička na 18 " husím krku je lampa pro mixážní pult (světelné diody) místo žárovky. LED diody jsou pod úhlem 40 stupňů, které zajišťují vhodně široký rozptyl světla. Lampa produkuje jasné bílé světlo, které lépe vyhovuje oku při osvětlení mixážního plutu než žluté světlo žárovky. Na rozdíl od žárovky LED diody neprodukují teplo a nevyžadují častou výměnu.

led_strip

LED lampa obsahuje stmívač osvětlení pro nastavení požadovaného jasu. LED diody jsou zabudovány do pevného plastu, flexibilní kovový husí krk lze ohýbat do libovolného tvaru  (pro přizpůsobení dané oblasti k osvětlení). Krk je zakončen 4-pinovým XLR kovovým konektorem (samec), který je kompatibilní se spoustou mixážních pultů (Allen & Heath). Alternativně může být napájena z externího zdroje 12V AC (DC). LED Lampa je k dispozici ve dvou verzích:

- LED Lamp (úhlová - určeno pro konzole s konektorem na zadním panelu)

- LED Lamp-SX (přímá - určeno pro konzole s konektorem na předním panelu)

 

 

LEDLampSX-xlarge

varianta LED Lamp-SX (rovná)

L_Gal_1_LEDLamp

varianta LED Lamp (úhlová)

 

Tuto LED lampu lze zakoupit za cca 950 ,- Kč. Pokud lampu rozebereme narazíme na: SMD můstkový usměrňovač, 4ks LED diod, potenciometr, SMD tranzistor a několik SMD rezistorů (jedná se o klasickou regulaci proudu diodami).

Během provozu (6let)  v hudebním klubu s mixážním pultem Allen & Heath ML3000 došlo k postupné degradaci 3ks LED lampiček. Závada se začala projevovat slabším svitem LED diod i při maximálně nastaveném jasu na potenciometru. Postupně odešli dvě diody a následně další dvě. V první fázi jsem vyměnil LED diody za nové (funkce 100% tak cca 1 rok).

Protože jsem již odmítl měnit LED za jiné nové LED předělal jsem lampičku na lampu bez regulace a s větším jasem oproti lampě původní.

Cena za materiál na předělání dvou LED lamp cca 100,- Kč, svítivost a funkčnost lepší než původní LED lampa...

 

seznam materiálu:

2X LED pásek 6 diod (2xLED modul 2,5cm, čip 1210 - PLCC2, bílý, 12V) GES05114303 cena 52,-

2x můstkový usměrňovač DB102 (1A/100V) GES04900436 cena 7,-

1m profil U 10x12x10 PVC bílá barva (Globus ČR) cena 30,-

 

Postup úpravy:

Původní osvětlovací těleso odmontujeme (povolíme jeden křížový šroubek) a odpájíme dva drátky. Rozebereme konektor XLR a odpájíme opět dva drátky. Do konektoru připájíme můstkový usměrňovač a konektor uzavřeme. Na šroubek M3 (druhý konec husího krku) namontujeme plastové U stínítko (libovolné délky). Do stínítka přilepíme samolepící páskou (páska je součástí LED modulu) LED pásek a připájíme drátek + a - z usměrňovače. Tavnou PVC pistolí zafixujeme přívodní vodiče a oba kraje LED pásku (pro případ co kdyby se páska chtěla někdy odlepit). V mém případě jsem do stínítka osadil dva LED moduly (tj 6ks LED diod). Jeden modul obsahuje 3KS LED diod a omezovací rezistor na 12 V.

Bohužel touto úpravou přijdeme o možnost regulace (není na závadu), ale získáme silný zdroj světla s větší životností... (dle mého názoru je v původní lampičce něco ošizeno, nebo přetíženo. Životnost LED diod je větší než 6 let provozu, tzn proudové přetížení čipu LED diod)

 

foto_301

foto_300

foto_299

foto_302

foto_303

Fotografie předělané lampičky

 

 

Fotografie0488

Fotografie0490

Fotografie osvětleného mixážního pultu