Raspberry Pi Minecraft server

Vytisknout
HRY
Zobrazení: 3207

Článek napsal Martin Pihrt Junior.

Na začátku léta jsem si řekl, že bych chtěl mít vlastní Minecraft server, na kterém bych hrál s kamarády. Hledal jsem různě po internetu, ale nechtěl jsem platit hosting a hostingy zdarma jsou špatně nastavitelné a mají hodně limitů. Rozhodl jsem se proto vytvořit si svůj vlastní server pomocí Raspberry Pi 4. Na internetu je spousta návodů, ale většina je v angličtině a nebo je špatně srozumitelná a tak jsem si řekl že se o to, jak si takový server udělat podělím i s ostatními. Článek rozdělím do několika stran aby bylo jasné co a jak.

1. část: Instalace systému a dalších komponent

Na začátek bych chtěl říci, že server je tak max pro 5 lidí pokud použijete RPI3 a tak max pro 15 lidí když použijete RPI4.

Po koupi RPI z libovolného obchodu je potřeba nejdříve nainstalovat systém na microSD kartu. Doporučuji použít 16 GB nebo víc, ale 8 GB stačí taky. Stáhneme si Raspberry Pi Imager a vybereme první možnost ze seznamu OS (Raspbian).Vybereme naší microSD kartu a dáme WRITE. Po instalaci microSD vložíme do RPI, připojíme klávesnici, myš a monitor, pak RPI připojíme ke zdroji. Po nabootování a nastavení jazyka a rozvržení klávesnice by náš monitor měl vypadat nějak takhle:

 Nyní nastavíme SSH. Otevřeme poslední ikonu na horní liště a spustíme terminál. Napíšeme: "sudo raspi-config"

Zde jdeme do "Interface Options" a zapneme SSH.

Jdeme do "Advanced options" a dáme "Expand Filesystem" Pak klikneme na Finish. Při zeptání jestli chceme restartovat dáme "Ne".

Připojíme RPI k internetu buď přes WiFi nebo ethernetem. Do terminálu napíšeme: "ifconfig". Pak najdeme IP adresu našeho zařízení: eth0 - ethernet, wlan0 - WiFi. Hledáme inet. V našem routeru bychom měli nastavit statickou IP adresu pro RPI.

Nyní napíšeme: "sudo reboot" a po restartu a bootu do desktopového prostředí odpojíme monitor a periferie.

Přesuneme se na jiné PC a přihlásíme se do raspberry přes SSH. Na windows doporučuji PuTTY. Zadáme IP RPI, jméno pi a heslo jaké jsme si nastavili (defaultní je "raspberry"). Mělo by to vypadat nějak takhle:

Teď napíšeme "sudo apt update && sudo apt upgrade" a po dotazu dáme jako volbu Y. Po aktualizaci napíšeme "passwd" a změníme heslo na jiné než defaultní.

Teď nainstalujeme mc a javu, napíšeme "sudo apt install mc" a po instalaci "sudo apt install default-jdk", nyní máme všechny programy a jdeme dodatečně nastavit RPI.

Napíšeme "java -version" a mělo by nám vyjít něco takového:

POKUD MÁME RPI 4: Napíšeme "sudo mc" a navigujeme se do /boot/. Najdeme soubor config.txt a stiskneme klávesu F4. Vybereme editor (doporučuji nano) a do kategorie [pi4] napíšeme "arm_64bit=1". Uložíme pomocí Ctrl+S a odejdeme zpět do mc(u nana je to Ctrl+X). Odejdeme z mc pomocí F10 a restartujeme pomocí "sudo reboot". Jinak bude server moci alokovat max 2GB RAM a může se na novějších verzích sekat.


2. Část: Instalace a nastavení minecraft serveru

Nyní máme nainstalovaný systém s javou připraven a musíme nainstalovat server jako takový.

V našem oblíbeném vyhledávači si najdeme .jar serveru verze kterou chceme. Máme na výběr jestli použijeme vanilla server a nebo modifikaci: Spigot. My budeme instalovat Spigot 1.16.4 (v době psaní článku nejnovější verze), protože je míň náročný na zdroje a dá se lépe přizpůsobit. Jdeme na GetBukkit a stáhneme si verzi dle naší libosti. Jar soubor přesuneme na raspberry buď přes USB flash disk nebo přes SFTP klienta (doporučuji WinSCP).

Ve složce pi uděláme složku server. Do ní kopírujeme soubor serveru, který přejmenujeme na server.jar. Přesuneme se do terminálu a jdeme do složky se serverem (cd server).

Server spustíme pomocí příkazu "sudo java -Xmx2G -Xms1G -jar server.jar". Dostaneme zprávu že máme souhlasit s EULA.

To si přečteme a ve složce se serverem upravíme soubor eula.txt z eula=false na eula=true.

Znovu spustíme server a tentokrát se nám už spustí a vygeneruje se svět. Nyní napíšeme stop a server vypneme. Můžeme teď server nastavovat.

Nyní server spustíme přes screen aby běžel na pozadí i když se odpojíme od SSH. Napíšeme "screen -S minecraft". To nás připojí do nového screenu. Teď se navigujeme do složky serveru a server spustíme. Stiskneme CTRL+A+D a ze screenu se odpojíme. Nyní se můžeme odpojit od SSH a server poběží pořád na pozadí. K připojení zpět napíšeme "screen -r minecraft"

Aby server běžel bez sekání je ho potřeba restarovat. To musíme dělat buď manuálně nebo automaticky. Manuálně server vypneme a zase zapneme k automatickému restartu je třeba skript který je dostupný pouze s přístupem donate. Pokud máte účet s DONATE přístupem v přílohách je předinstalovaný server s automatickým restartováním viz README.txt.

Poslední dodatek - na to aby se na server mohli připojit ostatní lidi musíte mít v routeru nastavený port forwarding (defaultní port serveru je 25565)

Závěr

 Teď máme nainstalovaný minecraft java server na RPI a můžeme začít hrát. Doufám že vám článek pomohlwink