IoT Sonoff TH16

Vytisknout
ELEKTRONIKA
Zobrazení: 2837

Pro použití ve svých projektech (například: OSPy systém a Wi-Fi/LAN snímače) jsem si na zkoušku zakoupil spínač "Sonoff TH16". Spínač se připojuje k domácí Wi-Fi síti a umožňuje měřit teplotu, nebo vlhkost (nebo další veličiny). Napájení zajišťuje interní spínaný zdroj z 230V. Výstup obvodu spíná relé. Ovládání spínačů "Sonof" se provádí přes aplikaci "eWeLink", celé spojení se odehrává přes cloud (China). v mém případě nebudu využívat ani cloud a ani aplikaci. Mám zálusk pouze na levný HW + můj FW, který do ESP čipu nacpu. Tato varianta Sonoff TH16 splňuje CE certifikaci - ne opravdu se nejedná o CE tedy "China Export". Tento nový trik číny s CE si lze snadno zaměnit za CE (označení CE dokládá, že výrobek byl posouzen před uvedením na trh Evropského hospodářského prostoru). Z boku je osazen konektor Jack 2,5mm - 4 piny.

Parametry

Na fotografiích níže je vidět rozebraný spínač (z mého pohledu pěkně provedený: pájení, použité díly...) Spínač jsem zakoupil za 11 dolarů (včetně poštovného) na https://www.aliexpress.com/. U nás v ČR se dá modul také zakoupit například na Alze, ale za příplatek (za cenu 399,- u nás jsou dva z číny  + nějaké to pivko - tedy stejného zboží jako je na Ali.) Do krabičky se lze dostat pomocí plochého šroubováku. Horní díl je zacvaknutý za 4 výstupky (na foto označeno šipkou).

Pohled na spínač uvnitř

Zapojení v elektrické síti. Dle mého názoru je lepší tento modul používat spíše jako řídící relé a tím následně spínat stykač, který ovládá ty spousty ampér. nebo pro menší výkony do 1 kW.

Na fotografiích je vidět osazený hřebínek pro programování (ten jsem si již do desky osadil).


Pozor

⚠️ NEBEZPEČÍ ÚRAZU ELEKTRICKÝM PROUDEM ⚠️ Pokud je zařízení připojeno k elektrické síti, existuje nebezpečí úrazu elektrickým proudem, pokud není správně nainstalováno. Pokud nevíte, jak jej nainstalovat, obraťte se na elektrikáře (Pozor: některé země zakazují instalaci bez přítomnosti licencovaného elektrikáře). Pamatujte: BEZPEČNOST NA PRVNÍM místě. Riziko pro vás, vaši rodinu a domov nestojí za to, pokud nevíte přesně, co děláte! Pokud je zařízení připojeno k ELEKTRICKÉ SÍTI nikdy jej nezkoušejte ani se nepokoušejte nahrávat FW do zařízení pomocí sériového programovacího rozhraní. Nepřebírám žádnou odpovědnost ani odpovědnost za používání softwaru ani za instalaci ani žádné tipy, rady, videa atd. Poskytnuté na tomto webu!

Pokud si uvědomujeme tato rizika (přijdeme nadobro o možnost používat aplikaci eWeLink pro ovládání, o záruku na výrobek a nebezpěčí úrazu proudem) budeme potřebovat pro vložení nového FW do čipu ESP8266.

a) Arduino IDE s nainstalovanou podporou pro čipy ESP8266

b) USB - UART převodník 3,3V

c) nějaký svůj kód, který do procesoru ESP8266 nahrajeme

Propojení pinů desky Sonof s programátorem

Význam GPIO u Sonoff TH10/TH16

Pin

Funkce

GPIO0

Tlačítko - při zmačknutí se vrací LOW (0V)

GPIO12

Relé a rudá LED - HIGH=zap/LOW=vyp

GPIO13

 Modrá LED - HIGH=vyp/LOW=zap

GPIO1

UART TX pin (pro externní senzory)

GPIO3

UART RX pin (pro externí senzory)

GPIO4

Volitelný pin pro snímač (Jack 2,5mm)

GPIO14

Volitelný pin pro snímač (špička na jack 2,5mm) - zde je zapojeno originální čidlo teploty DS18B20

GPIO2

Volitelný pin EXP-LOG (TH16 od Ver 2.1 2019)

Připojení pinů na Jack konektoru 2,5mm

Nastavení v Arduino IDE, které jsem použil pro kompilaci a nahrání kódu do Sonoff TH16

Postup nahrání

Pro otestování můžeme použít příklady, které jsou součástí Arduino IDE (například "blink LED", kde nastavíme LED na pinu 12, nebo 13).

Attachments:
Download this file (0A-ESP8266_Specifications_v4.1.pdf)ESP8266 Specifications v4.1[ ]1909 kB99 Downloads2021-01-19 14:28
Download this file (CE_Certificate_for_Sonoff_Series.pdf)Certifikace Sonoff pro EU[ ]622 kB91 Downloads2021-01-20 10:10
Download this file (TH16- manual CZ.pdf)CZ manuál pro připojení k Ewelinku[ ]707 kB86 Downloads2021-01-19 14:18
ESP8266
IoT