Zkušenost s tiskárnami Pruša I3 MK3 po 4 letech provozu

Vytisknout
3D
Zobrazení: 1761

Tiskárna I3 MK3 na e-shopu borce Josefa Průši (kdo ho nezná, nechť si zjistí historii, jak to celé začalo) https://www.prusa3d.com/cs/produkt/3d-tiskarna-original-prusa-i3-mk3s-3/

V roce 2016 naše škola pořídila jednu tiskárnu Průša I3 MK1 (Mark 1) - tato tiskárna vypadala "skoro" stejně jako na obrázku výše (I3 MK3), ale tisková plocha byla navržena tak, že se musela nejprve vyrovnat skleněná deska na kterou se následně aplikovalo lepidlo. V roce 2017 jsem tiskárnu MK1 rozebral a provedl "upgrade" pomocí sady od Průši na tiskárnu MK2. Tiskárna MK2 měla oproti starší verzi MK1 spousty výhod. Tou hlavní byla autokalibrace (sonda Pinda), namísto skleněné podložky s lepidlem byla nová podložka s PE povrchem, spousty vylepšení v software (nevýhodou bylo, že tisková deska nešla sundat z tiskárny). V roce 2018 jsem tiskárnu MK2 opět rozebral a provedl další "upgrade" pomocí další sady od Průši na tiskárnu MK3, kterou v této sestavě provozuji dodnes. Generace tiskáren MK3 je prostě "dokonalá". Za nejlepší úpravu (v historii MK1>MK2>MK3) považuji "sundavací" tiskovou podložku a hrubé tiskové pláty. Tato tiskárna má natištěno (od verze MK3) cca 8,3 km filamentu a doba tisku je 181 dnů. Za celou dobu provozu této tiskárny nenastal žádný problém mimo výměny předního tiskového ventilátoru (ten jsem měnil minulý týden). Na tiskárně byl prováděn servis pouze v rozsahu čištění a mazání tyčí pojezdů.

V roce 2019 po předešlých kladných zkušenostech s poslední generací tiskáren (MK3) bylo pořízeno dalších 12 ks tiskáren Pruša I3 MK3 (jako stavebnice). Všechny tiskárny jsou v provozu od roku 2019 a mají naběháno průměrně 80 dnů tisku.

Za celou dobu provozu všech 13 ks tiskáren se muselo opravit:

Samozřejmostí je aktualizace firmware tiskáren (vždy dávám poslední dostupnou verzi) + poslední verzi programu PrusaSliceru do PC.

Používaný filament na našich tiskárnách je cca 80% PET-G a 20% PLA. Všechny tiskárny mají hrubý (zrnitý) tiskový plát. Data do tiskáren jsou vkládána přes Wi-Fi SD karty Toshiba flash Air -> super řešení bez nutnosti "vyndavat a vkládat"  SD karty při každém nahrávání dat do tiskáren.

Moje království (13x Průša I3 Mk3, 1x Průša MINI, 1x Raise 3D Pro 2)...

V roce 2022 byla pořízena velká průmyslová tiskárna Raise 3D Pro 2 - i ta funguje jak má (tiskový prostor 300x300x600).

Dále byla v roce 2022 pořízena tiskárna Průša Mini do které jsem se zamiloval :-) Tiskárna přišla jako stavebnice (v balení opět sada Haribo medvídků :-) ). Za jedno dopoledne jsem tiskárnu sestavil (dle výborného manuálu na webu prusa3d.cz). Vše fungovalo na první zapnutí (kalibrace, aktualizace FW). Myslím, že tahle malá mrška tiskne kvalitativně lépe, než moje stávající I3 MK3 (možná se mi to jen zdá - žádná kalibrace bodů jako u kalibrace MK3 nebyla nutná).

Výsledek a shrnutí tiskáren MK3 a MINI

klady +

zápory -

Jedna věc je mít tiskárny

Druhá věc je vědět co tisknout... Pro 3D modely používám kreslící program Fusion 360 od firmy Autodesk a veřejné úložiště Printables od Josefa Průši.

 

3D díly